Ana Sayfa » BİTKİ ANSİKLOPEDİSİ » Bitkiler Hakkında » Agave Nedir? Şekerin Yerini Tutar Mı?

Doğru Mu Yanlış Mı? Agave (Agav) En Sağlıklı Tatlandırıcıdır

Bu doğru olabilir mi? Tamamıyla doğal, ağızda sonrasında kötü bir tat bırakmayan ve kan şekerinizi stratosfere göndermeyen düşük kalorili bir tatlandırıcı var mı?

Sevenleri gerçekten de agave nektarının bu tanıma uyduğunu söylüyorlar. Ve özellikle son iki yılda piyasaya sürülmüş ve süpermarket raflarındaki yerlerini almış agave (agav kaktüsü olarak da bilinir) ile tatlandırılmış yiyecek ve içecek selini göz önüne alırsak, bu yeni tatlandırıcıya çok sayıda güvenen insan var. Diyet listelerindeki tatlandırıcılardan, en popüler barların kokteyllerinde bile görülmeye başladı agave. Peki, gerçekten de agave kaktüsü en sağlıklı tatlandırıcı olarak değerlendirilebilir mi? RealAge olarak sizlere bazı doğru ve yanlış bilinenleri aktarmak istiyoruz!

Doğru veya Yanlış: Agave çok tatlıdır.

Kesinlikle doğru! Agave beyaz şekerden dört kat daha tatlıdır. Sadece çeyrek çay kaşık agave nektar/şurubu, bir çay kaşığı beyaz şekerin tatlılığını karşılar ve bu size aynı miktarda şekerde bulunan 16 kalori yerine sadece 4 kaloriye mal olur.

Doğru veya Yanlış: Agave tamamen doğaldır.

Doğru. Ama ‘tamamen doğal’ demek, ‘işlenmemiş’ demek değildir. Agave çölde yetişen ve aynı zamanda tekilanın da ham maddesi olan agave tequilana isimli sulu bir bitkiden geliyor. Ancak bitkinin sulu özünü, yoğurdun üstüne serpiştirebileceğiniz ya da çaya karıştırabileceğiniz şurup gibi bir nektara dönüştürmek, bazı işlemler gerektiriyor. Masaya konmaya hazır bir şurup haline getirmek için bazı üreticiler bu özü ısıtırken, diğerleri çeşitli enzimler kullanıyor.

D veya Y:
Agave’nin tadı yoktur.

Doğru ve yanlış. Bu durum şurubun açık veya koyu olmasına göre değişir. Hafif olanları hemen hemen tatsız olurlar ancak koyu çeşitleri pekmez –ya da karamel- gibi bir tada sahip olurlar.

D veya Y: Agave düşük kan şekeri indeksine sahiptir.

Doğru. Agave nektarı daha çok fruktoz (meyve şekeri) olduğu için karaciğer faaliyetlerine bir mola verdirir, bu da kan şekeri indeksini (GI) –bir yemeğin ne kadar çabuk kan şekerini yükselttiğini ölçen bir ölçüm- düşürür. Masa şekeri genelde yarı yarıya glükoz olur ve doğrudan kan dolaşımına girerek kan şekerini dakikalar içinde yükseltir.

D veya Y: Agave sağlıklı bir tatlandırıcıdır.

Doğrudan daha fazla yanlış. En büyük sağlık avantajı aynı tatlılığı elde etmek için şekerden daha az agave kullanıyor olmanızdır. Ama bu noktada sağlık avantajları bitiyor. Yüksek fruktozlu mısır özü hakkındaki bütün kötü haberleri duyup ondan veba gibi kaçan insanlar bilmeliler ki agave nektarı da yüksek fruktozlu bir özdür (en az %75 fruktoz).

Bir çok sağlık uzmanı yüksek fruktozlu yiyeceklerin zararlı olduklarına inanıyor. ‘‘Sizi Hasta Ve Şişman Yapan Yüksek Fruktoz Çığı’’ (2008) adlı kitabın yazarı Uzm.Dr. Richard Johnson, ‘‘Beki de en kaygı verici olan şey fazla fruktozun metabolik sendrom ve diyabet riskini arttırması.’’ diyor. Johnson ve diğerlerine bu durum aynı zamanda kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları gibi dertleri sağlıksız etkileri olan sorunları da tetikliyor.

Sonuç olarak: Eğer ağzınızın tadından ödün vermiyorsanız, arada bir biraz agave şurubu, kalorinizi ve kan şekeri oranınızı kontrol etmede yardımcı olur. Ama en fazla bu. Ve bedeli çok iyi değil. Bunun için üzgünüz.www.realage.com.tr

Agave Nedir? Şekerin Yerini Tutar Mı? için 4 Yorum Yapılmış
 • nurhan pala
  14 Aralık 11 13:06

  Gülben Ergenın proğramına çıkan beslenme uzmanı şeker hastalarına greyfutlu kahvaltı tavsıye ettı.üzerınede agava şurubu dokun dedı
  bunu duyan bırçok şeker hastası uygulamaya geçti..herkesın ınternet araştırması yapma sansı yok çünki…bende dıyapetlıyım ve sızı okuyuunca vazgeçtım..doğruları soyledıgınız için tşk ederım…tv de konusanların daha dıkkatlı olmaları gerekıyor..yazık bu mılletı kandırmasınlar yeter artık…sağlık kazandırıyoruz dıye sağlıgımızı bozuyorlar..ALLAH ınsaf versın herkese…saygılar…

 • ALEW
  20 Ocak 12 08:15

  GERCEKCI, ÇIKARSIZ YORUM VE BILGILERINIZE TESEKKURLER.

 • ALEW
  20 Ocak 12 08:16

  CIKARSIZ YORUM VE YAZILARINIZA TESEKKURLER

 • 18 Mayıs 12 06:13

  […] içilebilir sıcaklığa geldiğinde içecekleriniz bal katmakta fayda vardır. Agave hakkında burada biraz bilgi var çok da masum değilmiş. Bizim köye bakmak lazım, Anadolu’da insanım ne yapmış yaparmış ? agave mi varmış ? […]