Ana Sayfa » DİĞER » Organik İlaç Yapımı » Bordo Bulamacı Niçin Yapılır?

Bordo bulamacı; Elma, Armut ve Ayva gibi meyve ağaçlarında, Karaleke, Pas ve Ateş yanıklığı hastalığına, Kiraz, Erik, Vişne, Kayısı, Badem ve Şeftali gibi sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kansere, yaprak delen ve dal yanıklığı hastalığına, Eriklerde cep hastalığı, Şeftalide Yaprak Büken gibi birçok hastalığa karşı kullanılan bir tarım ilacıdır.

Özellikle sonbaharda (yaprakların 3/4’ü yada tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce %1 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı (Kabuklu ve Pamuklu bitlerde bile) etkili ve ekonomik bir mücadele ve koruma ilacı olmaktadır. Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanılmadan bazı bakteriyel hastalıklarda mücadele tam başarıya ulaşmak için iyi bir alt yapı oluşturmaktadır.

Bordo Bulamacı Hazırlarken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

* Bitkiler Yapraklı iken bordo bulamacı yapılmamalıdır.
* Bordo Bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine göztaşı eritilmiş su ilave edilir.       Yoksa ilacın yapısı bozulur ve karışım verimli olmaz.
* Hazırlanan karışım kullanılmadan önce ince bir süzgeçten süzülerek ilaçlama aletini tıkaması engellenmelidir.
* Sönmemiş kireç kullanıyorsak eritildikten sonra muhakkak süzülmelidir. Erimeyen tortu varsa kalan miktar kadar kireç tekrar eritilip eklenir.
* Bordo Bulamacı; hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz.
* Bordo Bulamacı atıldıktan sonra; Pulverizatörü (Pompayı) kesinlikle temizleyiniz.

Hazırlanan Bordo Bulamacının Dozu Nasıl Anlaşılır?

Göztaşı (Bakır Sülfat) ve kireç ile hazırlanıp kullanılır. Yapılan Bordo Bulamacının dozunda olup olmadığını kontrol etmek için bir passız çivi ipe bağlanıp, bulamaca batırılır, 5 dakika bekletilir. Çiviye bakılır, çivinin renginde bir değişiklik yoksa Bordo Bulamacı  kullanıma hazır demektir. Çivide hafif kızarma veya paslanma olursa karışıma bir miktar daha kireçli su ilave edilir.

Dost Bahçivan
Süleyman ÇIRAK
GSM: 0 535 217 54 96
email: dost.bahcivan@gmail.com

Bordo Bulamacı Niçin Yapılır? için 4 Yorum Yapılmış
 • Dost Bahçıvan
  31 Temmuz 11 19:05

  Son zamanlarda Sebze bahçelerinde görülen; Bakteriyel Hastalıklarda, Virüslerde ve Mantari hastalıkların tümünde başarı sağlanmıştır. Bakteri ve Virüslerin çoğunda tedavi edici bir ilaç görülmemiştir. Hasattan sonra %2’lik, Toprak işlendikten sonra %2’lik bordo bulacı ile ilaçlanan bahçelerde; Hasatalıklarda gerileme görülmüştür. Dikimden sonra %0,5’lik bordo bulamacı ile ilaçlanan fideler sağlıklı ve verimli bir şekilde gelişme göstermiştir.

 • sevda CESUR
  26 Ağustos 11 12:32

  asma ağaçları
  bordo bulamacı hakkındaki bilgilerinizi ilgiyle okudum. teşekkürler. Bizimde asma ağaçlarımız var. hafta sonunda budama yaptık. yapraklanmadan önce bordo bulamacı yapmamızı önerdiler. bu ilaç anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla kireç oluyor, sanırım. geçen yıl taş kireç almıştık. geçen gün baktım, toz haline gelmiş. bu kireci suyla karıştırıp asmalarımızı mevsimsel YAPRAK hastalığından koruyabilirmiyiz. ??? cevap yazarsanız müteşekkir kalırız.

 • Dost Bahçıvan
  26 Ağustos 11 12:34

  Bordo Bulamacı
  Bodo Bulamacı Göztaşı ve Kireç karışımından elde edilen bir tarım ilacıdır.

 • Ekrem Aykan
  26 Ağustos 11 12:35

  Sevda Cesur hanıma
  Sevda hanım bordo bulamacı kireç değildir.Bakır sülfat ve kirecin karışımıdır.Tarım ilaçları satan yerlerde hazır olarak bulabilirisiniz.Suyla karıştırıp ilaçlama pompasıyla ağacı bu çözeltiyle yıkamalısınız.