Grip ve nezleye karşı en etkili silahlarımızdan biri olan ıhlamur, daha başka bir çok derde de deva oluyor. Bu mucizevi bitki ayrıca mide yanmaları, kusma, cilt lekesi ve ciltteki kırışıklıklar gibi pek çok konuda da büyük fayda sağlıyor.

Ihlamur, tek başına kaynatılıp içildiğinde mide şikayeti olanlarda hazmı kolaylaştırır…

Ihlamurun içine biraz kekik, nane ve rezene katarak kaynatıp bu karışımı içerseniz, hem mide yanmalarına hem de kusma türü rahatsızlıklara iyi gelir.

Cildinizde leke mi var? Hemen ıhlamuru suda iyice kaynatıp soğutun. Sonra bu sıvıyı lekelere sürün, faydasını göreceksiniz.

Aynı şekilde elde edeceğiniz ıhlamurla kırışıklıklara masaj yaparsanız, iyi sonuç alırsınız.

Strese karşı, ıhlamur çayı iyi gelir. İçine çok az karanfil atarsanız, hem güzel bir tat elde etmiş olursunuz hem de sizi sakinleştiren etkisini artırırsınız.

Göz çapaklanmalarında, ıhlamuru kaynatın ve süzün. Pamuk yardımı ile gözlerinize kompres yapın. Hem çapaklanmaları önleyecek, hem de gözünüzü dinlendirecektir.

Ihlamuru kaynatıp elde ettiğiniz su ile ara sıra saçlarınızı yıkayarak, saçlarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin.

Bunların yanında ıhlamur kan dolaşımını düzenler. Kabızlıkta da ıhlamurdan yararlanabilirsiniz. Kramplar için de ıhlamurun iyi bir ilaç olduğunu unutmamalısınız.

Sabah aç karnına içilmeye devam edilen ıhlamur zayıflamak isteyenlere bu hususta yardımcı olur. Ihlamurun migren için de birebir olduğu bilinir.

Strese karşı da ıhlamur çayı faydalıdır… İçine çok az karanfil atarsanız hem güzel bir tat elde etmiş olursunuz, hem de sizi sakinleştiren etkisini arttırırsınız.

Ihlamur ayrıca idrar söktürücü, terletici, yatıştırıcı, göğüs yumuşatıcı özelliğe de sahiptir. Ihlamur çiçeği balla karıştırılıp içilirse mide ülserine iyi gelir. Kan dolaşımını düzenler…

www. alemim. net

Ihlamurun Faydaları için 9 Yorum Yapılmış
 • selinay
  10 Ekim 11 17:51

  evet tüm herkese tavsiye kendinizi doğal bitkilerle besleyin hem hasta olmaz hemde enerjik olursuuz

 • kadriye
  15 Ekim 11 14:27

  ıhlamur anne sütünü inanılmaz derecede çok artırıyor.Doğum sonrası kilo aldıran tatlı şeyler yerine sadece ıhlamur için

 • Tarık
  02 Kasım 11 17:59

  Arkadaşlar ben 2 ay önce zor bir dogumdan cıktım 2 ayda askere gidicek yaşa geldim annem beni ıhlamurla beslemiş o yüzden böyle olmuşum ıhlamur çok yararlı bence sizde deneyin

 • zeki
  15 Şubat 12 10:04

  ihlamur agaci dikip buyutun agac cicek actiginda bal arilarinin uzerini kapladigini gormek ve ciceklerinin kokusunu almak cok guzel bir duygu ve ciceklerini toplayip golgede kurutun cayinin daha guzel oldugunu anlayacaksiniz

 • Sinan
  07 Mart 12 07:51

  Tarık ıhlamurdan başka şeyler de içiyorsun sanırım ne içiyosan paylaş ta bizde içelim :) 2 ayda askere gidecek yaşa geldim demiş ya haha .

 • ahmet
  05 Nisan 12 17:45

  cinsel gücü arttırıcı bir etkisi olduğuda biliniyor. ayrıca batlılar ıhlamura türk çayı derler. türkün gücüde burdan geliyor olsa gerek

 • canan
  14 Nisan 12 16:19

  arkadaşlar benim midemde çok şiddetli ağrılar vardı filmlerin sonucunda yara ve bol miktarda gastirit olduğu ortaya çıktı. bende sabahları aç karnıma 2 yemek kaşığı pekmezle 1 bardak ıhlamur içtim çok şükür sağlığıma kavuştum bütür rahatsılıkları olanlar denesin

 • funda
  17 Nisan 12 07:50

  ıhlamur hem içimizi ferahlatan etkisi ayrıca gribe karşı birebir .denemekte fayda var .

 • şifa
  25 Nisan 12 12:06

  :) gerçektende ıhlamurun çok faydası var. özelikle baş ağrısına ,migrene ,beyin sorunlarına çok iyi geliyor
  herkese tavsiye ediyorum…