Anavatanı Güney Afrika olan sardunyalar hoş kokulu gür yeşilliği, parlak renkli demet demet çiçekleriyle şüphesiz dünyada en sevilen çiçeklerin başında gelir.

Yetiştirilmesi, çoğaltılması kolay,çeşitleri zengin,çiçek açma zamanı çok uzundur.Öyle ki uygun şartlar altında o zarif çiçeklerini yıl boyunca bizden esirgemez.

Sardunyalar dört ana gruba ayrılır

GENEL
En yaygın olan tür budur.Tüylü yaprakları düzrenk veya ebruli ,yuvarlak dilimli,çiçekleri demetler halinde sarı ve mavi hariç her renkte,katmerli veya yalınkat olabilir.Boyu 30-60 cm.kadar,budanmazsa çok daha fazla uzayabilir.Çiçeklenme süresi çok uzundur.Çelik ve tohumdan kolaylıkla çoğalır.

SAKIZ SARDUNYASI
Bu sarkık dallı tür parlak etli yaprakları,beyazdan bordoya kadar değişen,katmerli veya yalınkat demetler halinde açan gösterişli çiçekleriyle bilinir.Esnek dalları 1 metreye kadar sarkabilir.Cüce türleri de vardır.Soğuğa karşı daha hassastır.Çelikten kolayca yetişir.

CEYLAN
Halk arasında ceylan ve ye karagöz olarak adlandırılan bu tür,sivri uçlu tüylü yapraklara ve açelyayı andıran çok gösterişli çiçeklere sahiptir.Bu çiçeklerin ortaları siyah,kenarları çok canlı renklerde düz veya ebruli olabilirler.Boyu 30 cm. den bir metreye kadar uzayabilir.Tek dezavantajı çiçeklenme süresinin diğer türlere göre kısa oluşudur.

ITIR
Çok eskiden beri evlerimizde yetişen ıtırın yalınkat ve pembe renkteki çiçekleri pek gösterişli değildir.Çiçeklerinden ziyade yapraklarının özel kokusuyla tanınmıştır.Garip şekilli,girintili çıkıntılı bu yapraklar cinsine göre gül,limon,nane ya da elma kokuludur.yaprakları hafifçe oğuşturduğunuzda o nefis aroması çevreye yayılır.Kurutulmuş halde pot pourri’lerde kullanılmaktadır.

Kışa gerçekten dayanıklı tek sardunya türü, anavatanı Türkiye olan (pelargonium endlicherianum) dur.

SARDUNYA için 6 Yorum Yapılmış
 • gulden kurtca
  16 Ağustos 11 10:49

  çiçek aşığı
  sardunyalar en çok yetiştirdiğim çiçek çeşidi.ama her çeşidini ve rengini bulamıyorum.çiçeksiz bir hayat düşünemem.Çeşitlere yer vermemişsiniz bir çiçeğin her çeşidini siteye yüklerseniz daha ilgi görür.Saygılarımla.

 • buse kılınçdemir
  16 Ağustos 11 10:58

  buna çarebulun
  benim sakız sardunyam sarkmıyor ne yapabilirim bakımı var mı

 • ceren güzel
  16 Ağustos 11 11:02

  lütfen…derin bilgiiii…sefiniriMm…teşk…
  yha lütfen sardunyalar hakkında daha derin bilgiler koyun çünkü ben 4. sınıf öğrencisiyim ve araş. yaparken çok site geziom ve bi türlü bulamıom lütfen her çiçek ve dğr konularda dahaa derin bilgi koyun lütfen çok sewinirim (:

 • payday loans canada
  13 Eylül 11 12:56

  Ben sizinle ilgili düşüncelerini ifadeyolu ile etkilendim SARDUNYA | Cicek Ansiklopedisi. Ben aşk hakkında birileri thet gibi şaşırtıcı bir hikaye yazabilirsiniz inanıyoruz olamaz SARDUNYA | Cicek Ansiklopedisi.

 • coupon codes
  20 Eylül 11 04:55

  Ben gerçekten , ben hakkında çok yararlı bilgiler okudum asla söyleyebiliriz SARDUNYA | Cicek Ansiklopedisi. Ben bu blogun webmaster için minnettarlığımı ifade etmek istiyorum.

 • Erdinç Akkurt
  31 Ocak 12 18:56

  İzmirde Urla yakınlarında Avrupa Çiçekçilik adında bir yer var. Sadece Sardunya yetiştiren kocaman bir sera.Yaklaşık 200 çeşit sardunya bulunuyor. İlgilenenler için numarası 0232 752 01 04.