Akdeniz iklimindeki şehirlerimizde özellikle deniz kenarında dolaşırken hoş bir kokunun içinde kalıverirsiniz. Ister istemez kokunun kaynağını arar gözleriniz.

Sonunda beyaz çiçekleri farkedersiniz. Mütevazi ve narin görünüşlü yaseminler sevimli çehreleri ile kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlarlar. Yaseminlerle sembolleştirilen saflık, duruluk ve masumiyet duyguları sarıverir bizleri. Değerli kokusunu meltemlerle, esintilerle yeryüzüne yayan yasemin asırlardır aşıkların birbirlerine verdiği masum ama etkileyici bir hediye olmuştur. Kokusu ve güzelliği ile duyguları kelimelerden daha iyi anlatmıştır sonsuzluğu özleyen gönüllere.

Bazı kokular, bazı renkler, bazı sesler insanlarda algı değişikliklerine sebep olabilir, bazı şeyleri hatırlamalarına, algılamalarına yardımcı olabilir. Kokular ve öz yağlar duyuları güçlendirmek için yüzlerce yıldır kullanılagelmiştir. Yasemin kokusu doğamızın tatlı, yumuşak, duyarlı yönünü ortaya çıkarır.

Anavatanı yeryüzünün en yüksek noktası olan Himalayalardır. Değerli ve nazik olan herşeyin en iyi şekilde korunduğunu görüp bildikten sonra narin ve gizemli bir çiçek olan yasemin için buna şaşmamak gerekir.

Latince adı Jasminum nudiflorum olan yaseminin beyaz, mavi ve sarı renkte türleri vardır. Bahçe bitkisi olarak yetiştirilenlerden başka, ticari amaçla yetiştirilen beyaz yasemin türleri vardır. Özellikle Italya’da yasemin tarlalarından pekçok insan geçimini sağlamaktadır. Toplanıp işlenen yaseminlerden dünya parfüm piyasasında faydalanılır. Çiçekleri uçucu yağ taşımaktadır. Uçucu yağ, organik çözücü ve tüketme yolu ile elde edilmektedir. Uçucu yağın en önemli maddeleri ise benzil asetat, jasmon, linalol ve geraniol’dur. Yasemin, özünde “metil yasmonat” adlı bir bileşiği içermektedir. Karmaşık bir kimyasal yapısı olan bu bileşik, günümüzde üretilen parfümlerin çoğunda kullanılır. Yine güzel kokusu nedeni ile tütsü yapımında kullanılır. Bundan başka bitkisel tedavide kullanılır. Ülkemizde de tüm baharatçılarda bulabileceğimiz, saflığın belirtisi bitkinin beyaz çiçeklerinden hazırlanan çay, gögüs ferahlatıcı ve sinirleri yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Çiçek ayrıca romatizma, nikris ve mafsal ağrılarına iyi gelir. Ateş düşürücü olarak da kullanılabilir. Kabızlığı giderdiği bilinen faydalarındandır.

Bu güzel kokuyu sürekli duymak için yasemin yetiştirmek isteyenler mevcut iki yöntemden birini kullanabilirler:

1. Çelikle Üretim : Çelikle üretim Ekim ortasına kadar yapılabilmektedir. Bunun için yaklaşık 20 cm uzunlukta ve 0.5 cm kalınlıkta iyi olgunlaşmış, tek yıllık odunlaşmış çubuklar kullanılır. Ilkbaharda üretim Mart ortasına kadar yapılır ise de mümkünse daha öne almak iyidir. Ayrıca ilkbahar üretiminde daha ince çelik kullanmak mümkündür. Bu da köklenmenin daha çabuk olmasını sağlar. Çeliklerde iyi bir köklenmenin olması için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir.

– Üretim ortamı (kumlu-tınlı toprak karışımı) dezenfekte edilmeli, böylece sağlıklı çelikler elde edilebilir.

– Üretim ortamında sıcaklık mümkün olduğu kadar stabil olmalı ve 18oC’nin altına düşmemeli,

– Üretim ortamında rutubet oranı sabit tutulmalı, toprak kaymak tabakası bağlamamalı;

– Sulamaya özen gösterilmeli, şayet mümkün ise oransal nemi çok yükseltecek bir düzen kurulmalıdır (sisleme).

– Üretim ortamı iyi gölgelendirilmeli (% 50) ve rüzgardan korunmalıdır.

– Üretim ortamı kışın bir plastik örtü ile örtülerek hafif ısıtılmalıdır.

2. Daldırma ile Üretim : Olumsuz yönü; uygulanabilmesi için kuvvetli bir ana bitkinin bulunması ve büyük bir parçasının toprağa gömülmesinin zorunlu olmasıdır. Ancak bu yöntemde köklenme daha hızlı ve garantili olmaktadır.

Daldırma Ocak ayından Mayıs ayına kadar yapılabilmektedir. Ayrıca Ağustos-Eylül aylarında yapılabilir. Daldırmada ana bitkinin bulunduğu toprağın rutubetli tutulması gerekmektedir. Daldırmada henüz odunlaşmamış, uzun sürgünler kullanılır ve bunlar en az 5 cm derinliğe toprağa gömülür. Boğum yerlerindeki yaprakları kesmek gereklidir. Böylece köklenme hızlandırılmış olmaktadır. Iyi bir ana bitkiden 8-15 kadar daldırma çubuk elde edilebilir ve bunlar ortalama 2 ay içinde köklenirler.

Küçücük de olsa ilgilenebileceğiniz bir bahçeniz varsa ve yaşadığınız yerin iklimi müsait ise kendinize bir yasemin hediye etmelisiniz. Yaydığı güzel kokunun etkisi ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

http://www.bahce.biz

Yasemin Çiçeği için 26 Yorum Yapılmış
 • hynes
  08 Ağustos 11 13:33

  masumiyet
  masumiyetin ve saflığın simgesi:))

 • sade kahve
  08 Ağustos 11 13:42

  yasemin neyi çağrıştırır
  aşkın ismi oldu bende ki anlamı

 • yasemin çiçek
  08 Ağustos 11 13:44

  ben kendim bir yaseminnim
  *hayatın bu telaşı içinde kimse ne iyi niyetli diyor nede saflıga inanılıyor ama doga okadar güzel bi alemki herşeyde bi saflık güzellik var tıpkı yaseminde oldugu gibi

 • yasemin
  08 Ağustos 11 13:47

  saflığın asaleti
  bir yasemin olarak yorumlamak zor çünkü kelimeler kifayetsiz kalıyor……….

 • yasemin akıncı*
  08 Ağustos 11 13:51

  ben bir yaseminim *
  ailemde hiç kimse saf ve kibar olmadığı için kime benzediğimi merakederdim. meğerse adımdan kaynaklanıyormuş…byyy*

 • yasemin c
  08 Ağustos 11 14:02

  EN HAKİKİ ÇİÇEK
  BEN BİR YASEMİNİM, ÇİÇEĞİMDEN ALMIŞIM İSMİMİ, SAF,MASUM,GURURLU,KİBAR,ASİL,ÇEKİCİ VE VE ….. İYİKİ KOYMUŞLAR BU İSMİ BANA.ÇÜNKÜ İSİMLERİN İNSANLARAI ETKİLEDİĞİNİ DÜŞÜNÜRÜM. TÜM YASEMİNLER ÖZELDİR BANA GÖRE :)

 • yasemin deniz
  08 Ağustos 11 14:12

  yasemın
  sanki benı anlatıyo

 • serkan
  08 Ağustos 11 14:15

  antalya
  çocukluğumda antalyada her sakin mahalle arasında mutlaka hoş bir koku duyardık. işte beyaz yasemin çiçeğinin kokusuydu o. şimdide ben izmitte balkonumun önüne ekicem bir kaç kök. hayatımda böyle insanın ruhunu dinlendiren ve sakinleştiren ama hiç baymayan koku duymadım.

 • jasmin
  08 Ağustos 11 14:20

  ahhh yasemin çiçeği yaa:)
  yazilanların hepsi kesinlikle çoook doğru;çiçeğimin özelliklerini ancak bu kadar cok taşiyabilirim Allaha çok şükür böle bi çiçek yarattığı için:)

 • yasemin varol
  08 Ağustos 11 14:23

  yaseminn
  benimdee ismim yasemin… ANAVATANI YERYÜZÜNÜN EN YÜKSEK NOKTASI OLAN HİMALAYALAR….yoruma gerek yok herhalde

 • yasemin
  08 Ağustos 11 14:26

  ysmn
  Bir gün biri bana adını taşıdığım bu çiçeği getirecek kadar düşünceli olursa o insan benim ömrümün diğer yarısı olucak

 • Bülent Ceylan
  08 Ağustos 11 14:26

  benim adımda odun
  benim adımı koyanlar hiç böyle bişey düşünmemişler.Onun yüzündende odun gibi yaşadım.şimdide belli bir yaştayım,asla geri dönemeyeceğim bir yaşta..Keşke herkes çocuklarına böyle isimler koyabilse ve o kişiler bunun değerini bilebilseler, hayatlarını isimlerine eşdeğer yaşayabilseler.Bir çiçek gibi mesela koklansa,özüne ulaşılabilse,belli zamanlarda etrafına o hoş kokusunu salıverse gibi vs.vs.

 • tevfik
  17 Ağustos 11 14:05

  YASEMİN, saf duru tertemi…. çiçek gibi, çiçekten daha çiçekmiş :))

 • yasemin
  29 Ağustos 11 14:00

  BENİM ADIM DA YASEMİN YASEMİN ÇİÇEĞİDE ÇK HŞ ARKADAŞLAR

 • m.y
  08 Eylül 11 14:48

  yaseminin bendeki anlamı Artık aşkımın adı :)

 • şükrü yapıcı
  18 Eylül 11 08:30

  evimde balkonda yasemin yetiştirmek istiyorum..Bu bitkiyi çiçekçilerde de pek görmüyorum bilgilendirirseniz sevinirim .Selamlar…

 • mehmet
  04 Ekim 11 11:22

  arkadaşlar ben ankarada yaşıyorum . evimde yasmin çiçeği olsn istiyorum ama buralarda yok. tüm çiçekçilere sordum ama yok dediler. bana elinde olupta göndermek isteyen olmazmı acaba. ne olur. eğer biri böyle bir iyilik edrse çok sevinirim.

 • muammer
  29 Ekim 11 06:56

  ben orduda yaşıyorum bulundum yerdeki çay bahçesinde tanıdım yasemin çiçeyini çok aradım ama bulamadım çiçekcilerde bende edinmek istiyorum lütfen yardımcı olursanız çok mutlu olurum en azından nerden temin edebileceyimi sölerseniz?

 • ahmet çifçi
  25 Aralık 11 20:13

  yasein deyince aklıma aşkın o doyulmaz mis kokusu geliyor sevdiceğim yaseminin kokusu geliyorr…ah keşke onu doya doya koklayabilsem…

 • yasemen
  27 Ocak 12 22:07

  adım kadar güzel bi yaseminim sıktıgım parfümm bile tenimde güzelleşiyor kaç yasemin tanıdımsa hepsi harika insanlar:D

 • yasemin
  19 Mart 12 14:40

  adımı cok sevdim ama cok mutsuzum ve cokta hastayım öleceyim hic gulmedim tukendim adata

 • yasemin
  23 Mart 12 19:12

  ismi gibi kendiside güzel allahım ne güzel şeyler yaratmışsın böyle

 • Aydın Altan
  28 Mart 12 05:08

  Bizim çoçukluğumuzda adalar iskelesinde, bir Yasemin satıcısı ve o çiçeğin güzel kokusu ile etrafa hayat saçardi.onu şöyle bir ifade ile satışa sunardi.

  YASEMİN ne senin nede benim 5 kr. Verenin diye. Bu Heybeliada
  iskelesinin unutulmaz hatıralarından biridir.

 • yasemin özen
  31 Mart 12 23:50

  benim adım da yasemin. ne safım ne de asil… karekterim bir çiçeğin sadece işi uzamak olan karakterinden çok farklı. ne adımı ben koydum ne de adım yasemin diye bitkiselim. ayrıcalıklar kişide saklıdır, sığınacak karakter aramam. sadece adım YASEMİN.

 • yasemin
  18 Mayıs 12 16:24

  yasemin hem müthiş bir isim hem de güzel bir çiçek cooook güzel ya

 • mübeccel pekel
  21 Mayıs 12 13:29

  …yasemin…anneannem…çocukluğum…saflık ,masumiyet…canım anneannem açmamış çiçeklerini toplayıp iğneyle ipe dizer boynuna yada başına takardı;gece başucumuza koyardı güzel rüyalar görelim diye…